شبکه های اجتماعی

آثار شرایط جدید اقتصاد بر کسب و کار

آثار شرایط جدید اقتصاد بر کسب و کار

🔹افزایش قیمت کالا بیشتر از افزایش نرخ ارز .

🔹تورم ریالی معادل ٧٠ درصد تورم ارزی.

🔹با کاهش صادرات نفت ، حجم پول بیش از ظرفیت اقتصاد میشود ، بخشی از پول مازاد با تورم خنثی میشود و بخشی از آن با کاهش سرعت گردش پول .

🔹اگر ١٨٠٠ هزار میلیارد تومان تومان نقدینگی پنجاه درصد آن مازاد باشد گردش پول نصف میشود و بدون تورم بخشی از مازاد عرضه پول خنثی میشود.

🔹کاهش گردش پول در بخش مسکن با کاهش معاملات مسکن خود را نشان می دهد در تهران از ٢.۵ میلیون واحد مسکونی فقط ۵ هزار واحد در فروردین به فروش رسیده است .

🔹کاهش گردش پول در بانکها به صورت کاهش گردش سپرده ظاهر میشود فقط ٢۶ درصد از سپرده ها گردش دارد، کاهش سرعت گردش پول در بانکها به صورت افزایش معوقات خود را نشان می دهد.

🔹کاهش گردش پول در کسب و کار به صورت کاهش معاملات به ٣٠ درصد سال ٩۶ از نظر مقداری خود را نشان می دهد .

🔹کاهش گردش پول خود را در بیزینس به این صورت خود را نشان می دهد که سود در کسب و کار در نفروختن است نه در فروحتن .

🔹بخشی از کاهش صادرات نفت با تورم و بخش زیادی از آن با کاهش گردش پول خنثی میشود.

🔹کاهش گردش پول خود را با کم عمق شدن بازار ها نشان می دهد کم عمق شدن بازار به صورت کاهش معاملات در عین افزایش قیمت ظاهر میشود.

🔹دلار گران میشود اما دلاری که به فروش می رسد بسیار کمتر از گذشته است.

🔹کم عمق شدن بازار یعنی قفل شدن بازار ، فروشنده نمی فروشد چون سود در نفروختن است و خریدار واقعی و مصرف کننده واقعی نیز ندارد که بخرد ، قفل شدن بازار به این معناست که تقاضا رو به کاهش است و قیمت ها رو به افزایش.

🔹فعالین اقتصادی که گران اداره میشوند از این بازار حذف میشوند.

🔹سرمایه های خرد برای باقی ماندن در بازار باید الگوی حضور در بازار را تغییر دهند

فعال اقتصادی چگونه محاسبه کند که سود کرده است یا زیان ؟ روش حسابداری و محاسبه سود ریالی در شرایط موجود جواب نمی دهد ، فعال اقتصادی اگر موجودی کالائی اش در پایان ماه افزایش داشته باشد سود کرده است اگر یک طلا فروش ، ١٠ کیلو طلا داشته باشد و در پایان ماه ده کیلو طلایش ١٠٠ گرم افزایش داشته باشد ١٠٠ گرم طلا باید سود محاسبه شود و الا افزایش ریالی دارائی خیلی وقت ها ادرس غلط دادن است.

🔹اگر چه توجه به یک عامل در محاسبه سود خطاست و به صورت بدیهی عوامل متعدد دیگر نیز باید لحاظ شود اما در این نقطه و در این شرایط ، توجه به این عامل و برجسته کردن آن ، به صورت موقت توصیه میشود .

✍ از تیم تحقیقاتی محمد حسین ادیب با مسئولیت حقوقی محمد حسین ادیب

نوشته آثار شرایط جدید اقتصاد بر کسب و کار اولین بار در محمدحسین ادیب پدیدار شد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + شانزده =