کسب و کار مفیدموبایل

اشتباه سوم بیکار شدگان

اشتباه سوم بیکار شدگان !؟

در ایران با افزایش نرخ ارز ، تورمی ایجاد شد که ۸۰ درصد مشاغل طبقه متوسط حذف شد ، اکنون دو دسته قادر به ادامه فعالیت اقتصادی اند فعالین اقتصادی که بهره وری بالا دارند و در عین حال پولدارند و دسته دوم متقلبین، البته ۸۰ درصد بازار در اختیار افراد با بهره وری بالا و سرمایه حداکثری است و ۲۰ درصد در اختیار متقلبین .

طبقه متوسطی که امکان ادامه فعالیت به صورت خویش فرما را ندارد در سال ۹۷ متقاضی خرید دلار شد تا سرمایه خود را حفظ کند این گروه اکنون در حال خروج از بازار ارز اند .

آنکه ارز می خرد و ذخیره می کند باعث افزایش نرخ ارز در سال ۹۷ و کاهش نرخ ارز در سال ۹۸ شد .

این گروه اکنون به سمت بورس و سپرده گذاری در بانک رفته اند ، رفتار این گروه باعث افزایش ارزش سهام شده است .

اما چون رفتار حرفه ای ندارند ؛ در حال خرید داغون ترین سهام اند ، فعلا در بورس بره کشان است افراد نا وارد در حال خرید سهامی هستند که در شرایط عادی خریداری نداشت .

شهر پرند از جمله شهرهایی بود که از مهر ۹۷ به مدت ۸ ماه مورد هجوم سرمایه اخراجی های از بازار بود و حالا قیمت در شهر پرند نسبت به نقطه اوج ۳۰ درصد کاهش یافته است و کسی هم نمی خرد .

یک کانال تلگرامی که در نیمه دوم سال ۹۷ به این بازی دامن می زد و بطور متوسط ۱۷۹ هزار بازدید روزانه داشت روز گذشته تعداد بازدیدآن به ۱۵۰۰ نفر رسیده است .

ظرف سه ماه آینده اخراجی های از بازار ، از بورس خارج میشوند و اتفاق شهر پرند در بورس تکرار میشود . بورس در فاز بعد و پس از پایان فصل بره کشان ، پرندی میشود

کانال های تلگرامی که این بازی را دامن می زنند و هیزم بیار معرکه شده اند مثل کانال یاد شده ، از بازی حذف میشوند.

یک سری کانال با رویکرد ( تحلیل تبلیغی ) در کشور ایجاد شده که از قلت اطلاعات افراد آماتور استفاده می کنند و سهام درب به داغون را به مردم بی اطلاع می فروشند این کانال ها با راه انداختن ( بخر بخر ) و بعدا افزایش قیمت و گفتن اینکه ( نگفتم نگفتم ) افراد بی اطلاع از بورس را آماج اهداف سوداگرایانه خود قرار می دهند .

روش تبلیغی این افراد این گونه است که اگر مخاطب انتقاد واقع شوند که این افزایش قیمت حباب است و واقعیت ندارد این گونه استدلال می کنند که شما یک ماه قبل نیز می گفتی حباب است اما قیمت افزایش یافته است ؛ پس تحلیل شما نادرست است ؛ ظاهرا اگر گفته شود قیمت سهام شرکتهای به شدت بدهکار نباید این قدر افزایش می یافت و اکنون قیمت حبابی شده ؛ باید فردا قیمت ها سقوط کند ، در غیر این صورت تحلیل حبابی بودن نادرست است .

حباب تشکیل میشود و معمولا دوره ای ۹ تا یکساله دارد و در پایان دوره ۹ تا ۱۲ ماهه حباب می ترکد . حباب های نوع دومی هم هست که طول عمر طولانی تری دارد اما نادر است

در طی دوره ای که حباب در حال بزرگ تر شدن است مافیایی که پشت صحنه حباب را بزرگتر می کند به کسانی که از حبابی شدن انتقاد می کنند با نشان دادن آمار نشان می دهند که آمار علیه آنهاست و افرادی که از حبابی شدن اننقاد می کنند افراد بی سوادی هستند .

راستی آزمایی مطالب این کانال در خصوص حبابی شدن را بعد از ۹ تا ۱۲ ماه مورد سنجه قرار دهید ما با دید ۹ تا ۱۲ ماهه ارزیابی می کنیم .

البته فعالین اقتصادی می توانند وارد بازار های حبابی بشوند اما باید به سرعت پس از سود گیری از آن خارج شوند .

کسانی که وارد بازی حباب سکه شدند از ۳۱ مرداد ۹۷ تا کنون ، کمتر از سود سپرده یکساله سود کردند ، سود حباب سکه از مرداد ۹۷ تا کنون معادل سود کوتاه مدت سپرده بوده است .

اخراجی های از بازار باید با ارتقا سطح بهره وری مجددا به کاسبی برگردند .

اخراجی های از بازار بدنبال ایند که از « پول ، پول در بیاورند » و ۸۰ درصد آنها ۸۰ درصد آنچه را که دارند طی دو سال آینده از دست می دهند.

راه حل در ۸۰ درصد موارد بازگشت مجدد به کسب و کار است منتهی با یک تفاوت باید اشتباه خود در کسب و کار را بپذیرید.

فقط کسانی در بازار موفق باقی می مانند که اشتباهات خود را در کسب و کار ادامه ندهند ، فقط کسانی اشتباهات خود را در معامله گری ادامه نمی دهند که در صدد رفع اشتباهات خود در معامله گری باشند، فقط وقتی در صدد رفع اشتباهات خود در معامله گری بر می آیید که مسئولیت اشتباهات خود را به عهده بگیرید ، بر اساس گفته دیگران نه بخرید و نه بفروشید.

محمد حسین ادیب

نوشته اشتباه سوم بیکار شدگان اولین بار در محمدحسین ادیب پدیدار شد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − سه =