کسب و کار مفیدموبایل

امواج رادیویی 5G با 4G و 3G چه تفاوت‌هایی دارند و چرا مضر نبودن آن‌ها را تایید می‌کنند؟

شبکه‌های موبایل نسل پنجم (5G) در حال گسترش هستند. سرعت انتقال اطلاعات در این شبکه‌ها بیش از ۱۰۰ برابر سرعت شبکه‌های نسل‌های پیشین است و مردم می‌توانند در یک ثانیه، فیلم فول اچ‌دی کاملی دانلود کنند.

قرار است فایوجی در همه‌جا و همه‌ دستگاه‌ها باشد. بسیاری از خودروها، دوربین‌ها، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، گوشی‌های موبایل، دستگاه‌های اینترنت اشیا و شهر هوشمند به شبکه‌های 5G متصل می‌شوند. هر دستگاه 5G می‌تواند به طور همزمان برای چندین کاربر اطلاعات ارسال کند و هیچ تاخیری در این میان رخ ندهد.

تردیدهایی پیرامون امواج رادیویی 5G

همانند هر فناوری نوظهور دیگری، با اوج‌گیری نصب و راه‌اندازی شبکه‌های فایوجی در کشورها و شهرهای مختلف دنیا، زمزمه‌هایی مبنی بر خطرناک بودن امواج رادیویی آن‌ها برای سلامتی انسان به گوش رسیده است. بعضا در برخی شهرها، کارزارهایی برای مخالفت با راه‌اندازی شبکه‌های 5G به راه افتاده و عده‌ای مخالفت خود را با این فناوری اعلام کردند.

مخالفان 5G می‌گویند تجهیزات و آنتن‌های این فناوری ارتباطی، بدون آزمایش و بررسی‌های کامل در حال استفاده هستند. آن‌ها اعتقاد دارند باید سال‌ها درباره تاثیرات امواج رادیویی فایوجی تحقیق صورت گرفته و پس از اطمینان کامل از بی‌خطر بودن آن‌ها، وارد شهرها شوند.

عده دیگری هم می‌گویند چون سرعت شبکه‌های 5G ده‌ها برابر شبکه‌های 4G است؛ پس حتما قدرت آنتن‌های 5G هم ده‌ها برابر است و امواج رادیویی با چگالی توان بسیار بالا در فضا منتشر می‌کنند که برای سلامتی انسان مضر هستند. استدلال این گروه از مخالفان 5G، تعداد زیاد آنتن نصب شده برای توسعه شبکه‌های فایوجی و قدرت بالای امواج رادیویی این آنتن‌ها برای پوشش دادن منطقه و تبادل اطلاعات با سرعت‌های چند گیگابیت بر ثانیه است.

حالا، در عمل واقعا امواج رادیویی 5G چگالی توانی چند ده برابر امواج رادیویی 4G دارند و برای سلامتی انسان خطرناک هستند؟ چه تفاوت‌هایی میان امواج رادیویی فایوجی با امواج رادیویی فورجی و تری‌جی هست؟

امواج رادیویی 5G چه تفاوت‌هایی دارند؟

برای جواب‌گویی به پرسش بالا، ابتدا باید کمی با فناوری و امواج رادیویی شبکه‌های 5G آشنا شویم. در اینجا نمی‌خواهیم وارد جزئیات فنی انواع 5G و تفاوت طیف‌های فرکانسی آن‌ها شویم و مثلا بگوییم هریک از طیف‌ها چه قدرت چگالی توان یا برد موثری دارد و کدام اپراتورها از آن پشتیبانی می‌کنند.

آن‌چه که مهم است؛ فناوری و شبکه‌های 5G در ادامه 4G و از همان جنس است. در 5G از همان فناوری‌ها و استانداردهایی استفاده شده است که برای دهه‌های طولانی در سراسر جهان برای ارتباطات موبایل به کار گرفته شدند. همان امواج رادیویی و همان طیف‌های فرکانسی نسل‌های چهارم و سوم و ماقبل آن‌ها در فایوجی استفاده می‌شود.

تجهیزات و آنتن‌های 5G ماهیت امواج رادیویی یا تشعشعات الکترومغناطیسی را تغییر ندادند و شاهد هیچ‌گونه تفاوت رفتاری در تولید، انتشار و استفاده از این امواج نیستیم. بنابراین، در 5G هم مانند 4G یا 3G، قدرت امواج رادیویی از یک حد استاندارد بیشتر نشده و همیشه زیر خط مرز آستانه قرار می‌گیرند.

اگر آنتن‌ها و تجهیزات 5G به طور استاندارد نصب شوند و مردم فاصله چند متری گفته شده در این استاندارد را با این تجهیزات داشته باشند؛ هیچ‌گونه خطری متوجه آن‌ها نیست.

کارشناسان متخصص و متبحر میدان‌های مغناطیسی با اندازه‌گیری‌های میدانی و از نزدیک امواج رادیویی آنتن‌های موبایل فایوجی، نشان دادند اگر حتی شما دو الی سه متر از تجهیزات شبکه‌های نسل پنجم فاصله داشته باشید؛ چگالی توان امواج رادیویی آن‌ها نزدیک به یک پنجم استاندارد تعریف شده است. در حالت عادی، همه مردم چند ده متر از آنتن‌ها و فرستنده‌های رادیویی فایوجی فاصله دارند و کمترین احتمال و درصدی برای مضر بودن امواج رادیویی 5G قابل تصور نیست.

نکته مهم دیگر این است که اگرچه در فایوجی، امواج رادیویی با قدرت انرژی بالاتری انتشار پیدا می‌کنند ولی همانند امواج رادیویی 4G قابلیت یونیزه کردن ندارند؛ یعنی انرژی لازم و کافی برای آزاد کردن یک الکترون در سلول بدن انسان و آسیب رساندن به آن را ندارند. سطح انرژی طیف‌های فایوجی بسیار پایین‌تر از سطحی است که بتواند به دی‌ان‌ای انسان صدمه زده و سلامتی او را به خطر بیندازد.

سازمان‌های بین‌المللی چه می‌گویند؟

گفته می‌شود تجهیزات و آنتن‌های 5G بدون آزمایش ساخته شده و در شهرها نصب می‌شوند. این گفته از اساس اشتباه است؛ چون طبق صبحت‌های بالا، فایوجی همان فناوری فورجی است که با تکنیک‌های جدیدی درهم آمیخته شده تا سرعت انتقال اطلاعات افزایش پیدا کند.

بنابراین؛ همان‌طور که سال‌های طولانی نزدیک به یک دهه روی امواج رادیویی و آنتن‌های موبایل 4G آزمایش شده و مضر نبودن آن‌ها برای سلامتی انسان اثبات شده است؛ سال‌ها است آنتن‌های رادیویی 5G نیز مورد آزمایش قرار گرفته و سازمان‌های بین‌المللی مختلف، بی‌خطر بودن‌شان را تایید کردند.

حداقل، بیش از ۵ سال روی تاثیرات فایوجی تحقیق و مطالعه صورت گرفته است. از سال‌های ۲۰۱۷ به بعد، در بسیاری از کشورهای دنیا مانند انگلیس، امریکا، آلمان، ژاپن، کره جنوبی و چین، فناوری 5G به طور محدود و محصور شده پیاده‌سازی و تاثیرات آن توسط دانشمندان، محققان و سازمان‌های مرتبط مورد بررسی قرار گرفته است.

مراجعی مانند سازمان غذا و داروی ایالات متحده، سازمان بهداشت جهانی، سازمان بهداشت عمومی در انگلیس یا سازمان خدمات درمانی ملی بریتانیا، کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) و نهادهای دیگر به صراحت اعلام کردند 5G هیچ‌گونه خطر و تهدیدی برای زندگی و سلامتی انسان‌ها ندارد؛ همان‌طور که فناوری‌های 4G و 3G و غیره نداشته است.

در تابستان ۲۰۱۹، کمیسیون ارتباطات فدرال در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد امواج رادیویی به کار گرفته شده در 5G چه از نوع امواج میلی‌متری (mmWave) یا امواج فرکانس پایین و متوسط (اصطلاحا زیر ۶ گیگاهرتز) هیچ‌گونه خطری برای سلامتی انسان نداشته و نگرانی بابت توسعه و استفاده از 5G وجود ندارد. در اطلاعیه FCC تاکید شده است امواج 5G همانند امواج 4G و 3G عمل کرده و هیچ تفاوتی با آن‌ها ندارند.

5G مضر نبودن 4G را اثبات کرد

کارشناسان مخابرات و ارتباطات می‌گویند همان‌طور که هرگز اثبات نشده 4G و 3G برای انسان‌ها مضر هستند؛ 5G هم مضر نخواهد بود. اگر شما حتی در کنار آنتن رادیویی 5G قدم بزنید؛ سطح انرژی تشعشعات الکترومغناطیسی نزدیک به ۵۰ برابر کمتر از آستانه استاندارد است. یعنی؛ امواج فایوجی هیچ خطر و تهدیدی برای شما ندارند. وقتی چند متر از این آنتن دورتر شوید؛ احتمالا امواج گوشی موبایل شما قوی‌تر از امواج آنتن 5G هستند.

از این صحبت‌ها می‌توان نتیجه‌گیری مهم دیگری هم داشت. وقتی بی‌خطری امواج 5G ثابت می‌شود؛ تایید و تاکیدی بر مضر نبودن امواج رادیویی 4G و 3G هم هست. هنگامی که امواج رادیویی فایوجی با انرژی بیشتری در فضا منتشر شده ولی چگالی توانی ۵۰ برابر کمتر از آستانه مشخص شده، دارند؛ به طور منطقی باید دانست امواج رادیویی 4G دیگر هیچ‌گونه خطر و تهدیدی برای زندگی سالم انسان‌ها نداشته و کاملا خنثی هستند. 5G شاهدی برای رد ادعاهای چند ساله اخیر پیرامون آنتن‌های موبایل و تشعشعات گوشی‌های موبایل است.

نوشته امواج رادیویی 5G با 4G و 3G چه تفاوت‌هایی دارند و چرا مضر نبودن آن‌ها را تایید می‌کنند؟ اولین بار در اخبار تکنولوژی و فناوری پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =