ارز دیجیتالموبایل

بیت کوین پناهگاهی امن برای مردم انگلیس؛ بحران برگزیت قربانی می‌گیرد

بر کسی پوشیده نیست که محبوبیت بیت کوین در مناطق و کشورهای مختلف متفاوت است. دلیل اینکه چرا ارزهای دیجیتال در بعضی مناطق جهان بیشتر مورد پذیرش قرار می‌گیرند و در بعضی کمتر، منطقه به منطقه متفاوت است. اما در این نوشته مطالبی را خواهید خواند که نشان می‌دهد چرا بیت کوین یک پناهگاه امن برای بریتانیایی‌هاست.

به گزارش بیت‌کوینیست، این واقعیت که حزب محافظه‌کار انگلیس به رهبری بوریس جانسون توانست با قاطعیت در انتخابات پیروز شود، بسیاری از نگرانی‌ها در مورد «برگزیت» (Brexit) را از بین برد. حالا نخست وزیر به طور کامل بر مجلس این کشور کنترل دارد و مجلس نمی‌تواند مانع عجله‌ی او برای کامل کردن پروسه برگزیت باشد. برگزیت به فرآیند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفته می‌شود.

با این حال واکنش مثبت بازار به این اخبار زیاد دوام نیاورد. چون جانسون به طور غیرمنتظره‌ای تمدید مهلت تکمیل فرآیند برگزیت را تا بعد از دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) غیرقانونی اعلام کرد. دسامبر ۲۰۲۰ آخرین مهلتی است که انگلیس و اتحادیه اروپا باید یه یک توافق برای معاملات تجاری خود برسند. با توجه به اینکه انگلیس تا پایان ماه جاری میلادی (۱۱ بهمن) از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، به این ترتیب طرفین ۱۱ ماه وقت دارند که به یک توافق تجاری برسند.

رهبران اروپایی و مخالفان دولت انگلیس معتقدند مهلت ۱۱ ماهه برای رسیدن به چنین توافق پیچیده‌ای بسیار کم است و توصیه می‌کنند بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حداقل ۲ سال زمان برای رسیدن به توافق تجاری پیش‌بینی شود. فعالین بازار از این می‌ترسند که تصمیم جانسون برای عدم تمدید زمان مذاکرات در نهایت منجر به خروج بدون توافقِ انگلیس از اتحادیه اروپا شود که بدترین اتفاق برای اقتصاد انگلیس است. بریتانیایی‌ها یازده ماه طولانی را در سردرگمی خواهند بود و در چنین شرایطی، بیت کوین می‌تواند امن‌ترین پناهگاه برای حفظ سرمایه آن‌ها باشد.

اگر جانسون تصمیم خود را تغییر ندهد و یا رهبران اروپایی برای خروج بریتانیا با این کشور به سازش نرسند، خطر خروج بدون توافق بسیار بالا خواهد بود. با این حال، اورسلا فن در لاین (Ursula von der Leyen)، رئیس کمیسیون اروپا متعقد است در چنین زمان کوتاهی نمی‌توان به توافق تجاری رسید:

اساساً مذاکره درباره همه مواردی که من آن‌ها را در نظر دارم [در چنین زمان کوتاهی] غیرممکن است.

اما به نظر نمی‌رسد بوریس جانسون به فکر تغییر نظر خود باشد، مخصوصاً به این دلیل که در مجلس قبلی به خاطر عمل نکردن به وعده خود درباره خروج از اتحادیه اروپا، تحقیر شد.

بوریس جانسون در پارلمان انگلیس
بوریس جانسون در پارلمان انگلیس

هفته گذشته مارک کارنی (Mark Carney)، رئیس بانک مرکزی انگلیس با اشاره به این موضوع که اگر رشد اقتصادی به روند کند خود ادامه دهد، بانک مرکزی آماده است نرخ بهره را کاهش دهد، سرمایه‌گذاران را غافلگیر کرد. آخرین بار که بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را کاهش داد مربوط به سال ۲۰۱۶ است. این اتفاق ممکن است باعث صعودی شدن قیمت بیت کوین شود.

در دو جلسه آخر که سال گذشته برگزار شد، دو نفر از اعضای ۹ نفره کمیته سیاست پولی بانک مرکزی انگلیس (MPC)، با استناد به وضعیت نامناسب بازار کار و عدم اطمینان در مورد برگزیت، به طور غیرمنتظره‌ای از کاهش نرخ بهره از ۰.۷۵% به ۰.۵۰% حمایت کردند.

اظهارات کارنی ثابت می‌کند بیشتر سیاست‌گذاران، احتمالاً اکثریت قاطع آن‌ها، قصد ندارند نرخ بهره را کاهش دهند. اما پس از کارنی، سیلوانا تنریرو (Silvana Tenreyro) و گرتیان ولیگه (Gertjan Vlieghe) که از اعضای کمیته سیاست پولی هستند، آمادگی خود را برای حمایت از سیاست کاهش نرخ بهره در صورت ادامه‌دار بودن کاهش رشد اقتصادی، اعلام کرده‌اند. تنریرو طی مصاحبه‌ای در یک رویداد گفت:

اگر عدم اطمینان از توافق تجاری بین انگلیس و اتحادیه اروپا و یا تزلزل در رشد جهانی اقتصاد ادامه‌دار باشد، من نیز به سمت رای دادن به کاهش نرخ بهره بانکی در کوتاه‌مدت متمایل خواهم شد.

در حالی که تنریرو تایید کرد که ممکن است به کاهش نرخ بهره رای دهد، ولیگه می‌گوید برای اجرای هر چه سریع‌ترِ سیاست‌های تسهیلی در ماه جاری میلادی آماده است. او در مورد جلسه بعدی بانک مرکزی که در ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) برگزار خواهد شد گفت:

من واقعاً نیاز دارم که یک پیشرفت چشمگیر و فوری در داده‌های مربوط به شاخص‌های اقتصادی انگلیس ببینم تا [برای رای دادن به کاهش نرخ بهره بانکی] زمان بیشتری را منتظر بمانم.

با این حال، طبق آماری که مرکز ملی آمار انگلیس در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) منتشر کرد، تولید ناخالص داخلی انگلیس در ماه نوامبر (آبان)، ۰.۳ درصد کاهش داشته است و تحلیل‌گران معتقدند که این وضعیت به این زودی بهبود نخواهد یافت.

بنابراین این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی انگلیس زودتر از موعد سیاست‌های تسهیلی را اجرا کند. کاهش نرخ بهره باعث ارزان‌تر شدن قیمت پوند، ارز ملی این کشور، خواهد شد و این بهترین دلیل است که بریتانیایی‌ها به خرید بیت کوین روی بیاورند.

The post بیت کوین پناهگاهی امن برای مردم انگلیس؛ بحران برگزیت قربانی می‌گیرد appeared first on ارزدیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =