ارز دیجیتالموبایل

علت کاهش روز گذشته قیمت دلار چه بود؟ افت اختلاف نرخ رسمی و آزاد به ۵۰ تومان

قیمت دلار که هفته گذشته را با قیمت ۱۳,۷۰۰ تومان در بازار آزاد به پایان رسانده بود، در ساعات میانی روز گذشته به روند افزایشی پایان داد و سقوط ۲۰۰ تومانی را تجربه کرد؛ بطوریکه معاملات در بازار آزاد با نرخ ۱۳,۴۸۰ تومان نیز انجام شد.

در حال حاضر قیمت خرید و فروش دلار اعلام شده از سوی سامانه سنا به ترتیب ۱۳,۲۲۰ و ۱۳,۴۲۰ تومان است که نشان‌دهنده اختلاف ۵۰ تومانی با نرخ بازار آزاد است. قیمت یورو نیز در سامانه سنا با کاهش ۸۰ تومانی نسبت به روز گذشته مواجه شد و در حال حاضر برای نرخ خرید و فروش به ترتیب ۱۴,۷۲۰ و ۱۴,۹۲۰ تومان است.

به نقل از گسترش، این نخستین کاهش قیمتدلار پس از ۴ روز افزایش متوالی بود. به گفته تعدادی از فعالان، در اولین روز از هفته، معامله‌گران ارزی در زمینه خرید و فروش احتیاط می‌کردند، ولی به سرعت بر میزان فروش‌ها افزوده شد. به عقیده برخی، افزایش فروش‌ها تحت تاثیر افت نرخ حواله درهم صورت گرفت و گروهی دیگر معتقد بودند که به واسطه سیگنال صرافی‌های منتخب بازارساز، نرخ در بازار آزاد مسیر کاهش را در پیش گرفت.

در این میان، برخی از معامله‌گران بازار عنوان می‌کردند، به‌طور سنتی با آغاز دهه فجر، احتیاط در میان برخی معامله‌گران ارزی بیشتر شده و خرید و فروش‌ها با دوراندیشی بیشتری صورت می‌گیرد. تصوری در میان این گروه از افراد وجود دارد که بازارساز مداخله خود را در اواسط بهمن ماه افزایش می‌دهد.

البته عده‌ای نیز عنوان می‌کنند که ممکن است افزایش عرضه در این مقطع سال ناشی از افزایش فروش ارز توسط شرکت‌های تجاری باشد که به دنبال آن هستند که ریال مورد نیاز برای پرداخت تعهدات انتهای سال خود را به‌دست آورند.

اقدام بانک مرکزی برای کاهش اختلاف نرخ رسمی و آزاد با هدف تثبیت نرخ ارز در هفته جاری که به نظر می‌رسد موفقیت‌آمیز بوده، بنا به گفته تحلیلگران می‌تواند موجب نوسان دلار در محدوده ۱۳,۳۵۰ تا ۱۳,۵۵۰ تومان شود.

The post علت کاهش روز گذشته قیمت دلار چه بود؟ افت اختلاف نرخ رسمی و آزاد به ۵۰ تومان appeared first on ارزدیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 1 =