کسب و کار مفیدموبایل

فروش گوشی بدون رجیستری در بازار کماکان خریدار دارد!

فروش گوشی

اجرایی شدن طرح رجیستری علیرغم تمامی درآمدهایی که برای دولت به همراه داشت و همچنین وضع شرکت‌های واردکننده را بهبود بخشید، اما عملا باعث گرانی قابل توجهی در بازار شد که حالا پای طرق مختلف فروش گوشی را به بازار باز کرده است!

به گزارش آی‌تی‌رسان، با اجرایی شدن طرح رجیستری بسیاری از مبادی قاچاق موبایل بسته شد و دولت به جای اینکه تمرکز خود را بر روی جلوگیری از قاچاق تلفن همراه منعطف کند، به سمت نظام‌مند کردن بازار این دستگاه ارتباطی پیش رفت. اما این نظام‌مند سازی سازوکار بازار موبایل آن‌چنان بی‌هزینه نبود و هزینه‌های گزافی را روی دوش مردم قرار داد.

در حالی‌که ابتدا وعده‌های دولت مبنی بر این بود که طرح رجیستری به هیچ وجه منجر به گرانی موبایل نخواهد شد، این اتفاق رخ نداد و همه فعالان بازار به خوبی می‌دانند که چیزی در حدود 10-20 درصد از قیمت فعلی بازار صرفا به دلیل وجود طرحی به نام رجیستری است که هزینه‌ها را افزایش داده و مردم را با مشکل گرانی روبرو کرده است.

فروش گوشی

اما این طرح مراحل مختلفی را پشت سر گذاشت و نسبت به قبل تکمیل‌تر شد تا جایی‌که در حال حاضر بیش از 80 درصد موبایل‌های موجود از طریق شرکت‌های واردکننده رسمی و به صورت تجاری وارد کشور می‌شوند. این واردات تجاری همان‌طور که قبلا گفته شد، درآمد بسیار زیادی را برای دولت به همراه داشت و توانست گمرکات کشور را نیز از این طریق پرکارتر نماید.

از سوی دیگر شاید اجرا شدن طرح رجیستری در بدترین زمان ممکن بود و افزایش قیمت ارز باعث شد تا اثرات مربوط به این طرح به خوبی دیده نشود و یا اثرات بد آن به مراتب بیشتر از واقعیت، نمایان گردد. افزایش 3 برابر قیمت دلار در دو سال اخیر باعث شد تا از یک سو طمع قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند و از سوی دیگر نگاه مردم به طرح رجیستری به مراتب بدتر از قبل شود.

البته بدیهی است که جلوگیری از قاچاق تلفن همراه یک امر بسیار پسندیده خواهد بود ولی در جایی‌که عملا توان تولید داخلی بسیار اندک بوده و پاسخگوی یک پنجم نیازهای مشتریان داخلی است، حقیقتا این سنگ اندازی‌ها در مقابل واردات گوشی موبایل بسیار عجیب به نظر می‌رسد!

اقدامات قاچاقچیان در زمینه دور زدن این طرح نیز جالب توجه بود و طی دو سال اخیر به روش‌های مختلفی دست اندازی کردند تا بتوانند به عملیات پرسود خود ادامه داده و واردات تجاری را تحت الشعاع قرار دهند. شاید بتوان گفت که واردات مسافری آخرین تیر ترکش این متخلفین بود که به راحتی به واردات خود رسمیت می‌بخشیدند و البته این اقداماتشان باعث مشکلات زیادی نیز برای مردم شده بود.

واردات چمدانی گوشی موبایل یکی از معضلات اصلی بازار تلفن همراه بود که عملا راه را برای شرکت‌های واردکننده دشوار کرده بود. در این روش که گوشی‌های موبایل به صورت چمدانی وارد کشور می‌شدند و پس از ورود به کشور، کدهای فعال سازی عمده دریافت می‌شد و هر کدام از این گوشی‌ها به راحتی وارد شبکه ارتباطی کشور می‌شدند.

حالا وضعیت بازار به گونه‌ای پیش رفته که بعضا دیده می‌شود یک گوشی با یک سری اطلاعات کاملا مشابه، با دو قیمت کاملا متفاوت به فروش می‌رسد! این تفاوت قیمت نه در بحث امکانات فنی و نه در بحث کارکرد گوشی، بلکه در دارا بودن رجیستری و عدم وجود آن خلاصه می‌شود. فروش گوشی بدون رجیستری هنوز رواج داشته و خریداران معمولا به طمع استفاده از پاسپورت‌های تازه به کشور وارد شده، اقدام به خرید می‌کنند و گویا تفاوت قیمت بازار به قدری هست، که بازهم برای این دسته از مشتریان بصرفد.

حالا تبلیغاتی در فضای مجازی دیده می‌شود که نشان‌دهنده وجود قاچاق بوده و به بیان دیگر اینکه قاچاقچیان دست از این تجارت پر سود نمی‌کشند! در این تبلیغات یک سری گوشی‌های شناخته شده بازار به مشتریان معرفی می‌شود که نسبت به قیمت فروشگاه‌های رسمی پایین‌تر بوده و این تفاوت قیمت به قدری هست که تعجب طرف مقابل را برانگیزد! اما یک نکته خاص در این تبلیغات به چشم می‌خورد و آن هم نوشته‌ایست که می‌گوید:

«گوشی کد فعال‌سازی ندارد و برای فعال‌سازی نیازمند پاسپورتی هستید که طی سه ماه گذشته مسافرت خارج از کشور داشته باشد»

این جمله بدین معنی است که گوشی در حال فروش، قاچاق بوده و مشتری باید بداند که در حال خرید یک گوشی قاچاق است! بدین ترتیب شما بایستی یک هزینه جداگانه برای رجیستری گوشی بپردازید و از سوی دیگر در یک دو راهی وجدان-منفعت قرار می‌گیرید.

البته گفتنی است که گوشی‌های فروشی در این روش، صرفه اقتصادی چندانی برای فروشندگان ندارد و خبری از سود کلان قبلی نیست ولی همین مقدار از فعالیت‌های قاچاق، نشان می‌دهد که وزارت ارتباطات کار سختی در برابر این سهم از بازار دارد.

نوشته فروش گوشی بدون رجیستری در بازار کماکان خریدار دارد! اولین بار در اخبار تکنولوژی و فناوری پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 14 =