ارز دیجیتالموبایل

فیروزآبادی: زیرساخت‌های انرژی ایران برای استخراج ارز دیجیتال مناسب است

رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: در حوزه انرژی، زیرساخت‌های مناسبی برای استخراج ارز دیجیتال در ایران وجود دارد.

به گزارش ارزدیجیتال به نقل از ایبِنا از مهم‌ترین موضوعات حوزهٔ فنّاوری در سال جاری بحث استخراج ارزهای رمزنگار و به‌رسمیت‌شناخته‌شدن این صنعت در ایران به‌شمار می‌رود که به‌رغم انتظارات با توجه به نبودِ زیرساخت‌های لازم، تعرفهٔ برق نامناسب و محدودیت در استفاده و مبادلات نتوانسته است در تولید ناخالص داخلی و اقتصاد کشور نقش‌آفرینی داشته باشد. در همین خصوص، دو ماهنامه تازه های اقتصاد با ابوالحسن فیروزآبادی؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس مرکز ملی فضای مجازی به گفتگو نشسته است تا از او دربارهٔ نقش ارزهای دیجیتال در اقتصاد و چرایی عدم تعیین تکلیف مبادلات ارزهای رمزنگاری‌شده بپرسد که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

استخراج ارزهای دیجیتال چه میزان می‌تواند در اقتصاد کشور نقش داشته باشد؟

می‌توان در دورهٔ تحریم از آن به‌عنوان یک ابزار در خارج از مرزها برای حل مشکلات استفاده کرد. استخراج آن در داخل کشور به‌شرط آنکه در خارج از کشور هزینه شود و وارد نظام پولی کشور نشود، بلامانع است، اما در ارتباط با پول‌های مجازی بدون پشتوانه، فعلاً دیدگاه ما مخالفت است.

استخراج ارز دیجیتال در ایران درحال حاضر صنعت چندان بزرگ و دارای گردش مالی گسترده نیست و همین موضوع باعث شده است در حوزهٔ اقتصاد غیرنفتی و حتی اقتصاد مبتنی بر فنّاوری اطلاعات نقش‌آفرینی خاصی نداشته باشد. اما، درصورتی که حجم این صنعت با سرمایه‌گذاری گسترده و ورود سرمایهٔ خارجی رشد داشته باشد، می‌توان انتظار داشت ماینینگ در اقتصاد کشور در شرایط تحریم یک فرصت باشد و بتواند از خام‌فروشی انرژی و صادرات انرژی جلوگیری کند و محصولی با ارزش‌افزودهٔ بالا را تحت عنوان ارز دیجیتال برای تأمین نیازهای وارداتی کشور تولید کند.

چرا ماینینگ را یک فرصت می‌بینید؟

هر فنّاوری جدیدی مانند ارزهای دیجیتال و به‌طور ویژه استخراج ارز دیجیتال با داشتن پارامترها و شرایطی می‌تواند تحت قوانین و الزامات مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و با هزینهٔ پایین ثروت تولید کند. موضوع استخراج ارزهای رمزنگار مدت‌زمان زیادی بود که در دولت درحال بررسی بود و در نهایت قوانینی نیز اعلام شد که هرچند مورد نقد بخش خصوصی و برخی فعالان صنعت ماینینگ قرار گرفت، معتقدم شرایط اعلام‌شده مناسب بود و در کشور نیز زیرساخت‌های مناسبی برای استخراج ارز دیجیتال به‌ویژه در زمینهٔ انرژی وجود دارد که در کشورهای همسایه موجود نیست و ایران می‌تواند بستر مناسبی برای فعالیت قانونی در حوزهٔ استخراج ارز دیجیتال باشد.

نگاه حاکم در شورای عالی فضای مجازی به استخراج و مبادلات ارز دیجیتال را چگونه برداشت می‌کنید؟

موضوع ارز دیجیتال در شورای عالی فضای مجازی نیز بررسی شده است و موافقان و منتقدان وجود دارند، اما همهٔ اعضا با توجه به تأکید بانک مرکزی و اقتصاددانان، بالاتفاق با ورود پول مجازی‌ای مانند بیت‌کوین که ثبات و پشتوانه ندارد به اقتصاد ملی، مخالف‌اند.

رسالت مرکز ملی فضای مجازی در خصوص ارزهای دیجیتال چیست؟

مرکز ملی فضای مجازی ‐ به‌عنوان یک نهاد حاکمیتی و قانون‌گذاری ‐ فنّاوری‌های جدید را بررسی و برای آن‌ها در سند و چشم‌اندازی نقشهٔ راه فعالیت ترسیم می‌کند. مرکز ملی فضای مجازی در خصوص ارزهای دیجیتال و فنّاوری زنجیرهٔ بلوک اقدامات متعددی در زمینهٔ پژوهشی انجام داد و جلسات متعددی نیز با بانک مرکزی، شورای اقتصادی دولت، و نهادهای حاکمیتی مسئول مرتبط برگزار شد و در نهایت نیز تصمیماتی گرفته شده است که در آینده با نهایی‌شدن اعلام می‌شود.

مرکز ملی فضای مجازی درحال تدوین سند حوزهٔ ارز دیجیتال است که در آن به الزامات و مقررات لازم در خصوص ارزهای رمزنگار به‌صورت جامع ازجمله در زمینهٔ مبادلات نگاه شده است که شرایط فعالیت را شفاف خواهد کرد. اعتقاد دارم که موضوع ارزهای دیجیتال جدی اما بسیار پیچیده است و کشورهایی که در این زمینه تصمیم نهایی گرفته‌اند به اندازهٔ انگشتان دست هم نیستند و ایران در زمینهٔ استفاده از فنّاوری ارزهای رمزنگاری‌شده از سایر کشورها عقب‌تر نیست و باید امیدوار بود.

The post فیروزآبادی: زیرساخت‌های انرژی ایران برای استخراج ارز دیجیتال مناسب است appeared first on ارزدیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =