ارز دیجیتالموبایل

مدیر ارشد ریپل: ریپل متمرکز نیست؛ ما نمی‌توانیم جلوی تراکنش‌های XRP را بگیریم

ریپل متمرکز است یا غیرمتمرکز؟ سوالی که از زمان راه‌اندازی این شرکت در سال ۲۰۱۲ همواره مورد بحث بوده است. امروز دیوید شوارتز (David Schwartz)، مدیر ارشد فناوری ریپل دوباره تاکید کرد که برخلاف شایعات، این شبکه غیرمتمرکز است و نمی‌توان مانع انجام یک تراکنش در شبکه شد.

به گزارش بیت کوینیست، بعد از اینکه یکی از کاربران در شبکه اجتماعی کورا (Quora)، سوالی در مورد امکان مسدود شدن یک تراکنش XRP توسط ریپل یا نهاد ثالث پرسید، دیوید شوارتز از این شرکت دفاع کرد. این سوال دوباره بحث دیرینه‌ای را در مورد سطح تمرکززدایی ریپل و اینکه آیا بلاک چین و توکن XRP مستقیماً تحت کنترل این شرکت است یا نه، بر سر زبان‌ها انداخت.

شوارتز در پاسخ فوراً اظهار داشت ریپل به هیچ وجه متمرکز نیست و هیچ‌کس به هیچ طریقی نمی‌تواند پروسه انجام یک تراکنش در بلاک چین را متوقف کند. او در این خصوص نوشت:

در حال حاضر هیچ روشی برای متوقف کردن یک تراکنش معتبر وجود ندارد. از آنجا که شبکه غیرمتمرکز است، هیچ چیز نمی‎تواند مانع از نوشتن کدی برای رد یک تراکنش معتبر شود که تلاش می‌کند که دیگران را برای اجرای آن کد متقاعد کند. برای متوقف کردن تراکنش‌ها باید اکثریت را نسبت به اجرای کد را متقاعد کرد.

برد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse)، مدیرعامل ریپل نیز اخیراً در اظهاراتی گفته بود کنترل شرکت ریپل بر قیمت XRP به همان اندازه است که نهنگ‌ها قیمت بیت کوین را کنترل می‌کنند. یعنی به گفته او ریپل بر شبکه XRP کنترلی ندارد و فقط حجم زیادی از واحدهای XRP در اختیار شرکت است.

گارلینگهاوس اظهار داشت XRP همبستگی خوبی با بازار آلت کوین‌‎ها نشان داده است و حجم بالای تراکنش‌های روزانه، دستکاری در بازار ریپل را سخت کرده است. او اشاره‌ای هم به نگرانی‌های گسترده کاربران درباره آزادساری ماهانه توکن‌های XRP توسط این شرکت کرد:

بله! ریپل تعداد زیادی توکن XRP دارد و به پیشرفت آن [هم] علاقه‌مند هستیم. اما متهم کردنِ ریپل به کاهش عمدی بازار درست نیست، این چیزی نیست که ما رقبتی به آن داشته باشیم. هیچ اشتیاقی به انجام این کار نداریم و در واقع، ما قدم‌هایی برداشته‌ایم که بیشتر توکن‌های XRP را بایگانی و بلاک کنیم تا به آن دسترسی نداشته باشیم.

شوارتز در ادامه سخنان خود در مورد تمرکززدایی شبکه ریپل گفت ارزشِ شبکه‌های توزیع شده به خاطر مقاومت آن‌ها در برابر سانسور است. پس اکثریت اعضای شبکه نمی‌خواهند مانع از انجام یک تراکنش معتبر شوند.

اجماع عمومی این است که همه معتقدند ارزشمند بودن شبکه غیرمتمرکز به خاطر این است که نمی‌توان مانع از انجام شدن یک تراکنش معتبر شد. بنابراین بسیار غیر محتمل است که بتوانید به اندازه کافی از افرادی که قصد متوقف کردن تراکنش‌ها را دارند جمع کنید تا بتوانند یک اکثریت همسو تشکیل دهند. چگونه اکثریتِ کسانی که به ارزشمند بودن شبکه معتقدند، موافقت خواهند کرد که دقیقاً چیزی را که باعث ارزشمند بودن شبکه است، نابود کنند؟

از دیدگاه غیرمتمرکز بودنِ شبکه، این صحبت‌ها منطقی است. اما اگر یک مقام دولتی یا بین‌المللی از ریپل بخواهد که فعالیت شبکه را متوقف کند، چه خواهد شد؟

«تون ویز» (Tone Vays) طرفدار بیت کوین و از مبلغان ارزهای دیجیتال، سال گذشته در جواب ادعاهای ریپل مبنی بر غیرمتمرکز بودن XRP، استدلال جالبی را مطرح کرد. او در توییتی که در جولای (تیر) سال گذشته منتشر کرد، آزمایش ساده‌ای را ارائه داد تا ثابت کند که یک پروژه ارز دیجیتال واقعاً غیرمتمرکز است یا نه.

سوال: فرق بین بیت کوین و یک شت کوین چیست؟ جواب: اگر آن کوین چیزی غیر از بیت کوین باشد، احتمالاً متمرکز است. تصور کنید کشوری مثل ایران بخواهد از ریپل برای دور زدن تحریم‌های آمریکا استفاده کند، در این صورت چه اتفاقی برای ریپل خواهد افتاد؟

وی تصریح کرد ریپل در واقع متمرکز است. چون معتقد است اگر حکومت یک کشور از این شرکت بخواهد، می‌تواند دسترسی برخی کاربران به XRP را مسدود کند. البته تنها راه برای امتحان کردن این ایده، این است که ابرقدرتی مانند آمریکا چنین چیزی را از ریپل بخواهد. تا زمانی که این اتفاق نیفتاده است، این فقط یک فرضیه از طرف تون ویز است. در سال ۲۰۱۷، گارلینگهاوس به طور مشخص این مسئله را رد کرد و گفت حتی اگر شرکت ریپل ناپدید شود، فعالیت روزانه XRP ادامه خواهد داشت:

ریپل متمرکز نیست. به بیان شفاف‌تر؛ اگر ریپل همین امروز از بین برود، XRP به کار خود ادامه خواهد داد. از نظر من این [موضوع] مهم‌ترین شاخص برای غیرمتمرکز بودن است.

با این وجود، در پستی که سال گذشته در «Cryptocurrency Consultant» منتشر شد، در مورد ریپل اینگونه اظهار نظر شده است:

برای افرادی که نسبت به تمرکززدایی بسیار حساس هستند، ریپل در وضعیت فعلی‌اش یک کابوس است، حتی با وجود پیشرفت‌های منحصر به فردش. به عقیده بسیاری، مکانیسم اجماع ریپل به دلایل زیادی ارضایِ ملزومات تمرکززدایی را برای این ارز دیجیتال غیرممکن می‌کند.

نهایتاً هر دو طرف درگیر در بحث استدلال‌های محکمی را مطرح می‌کنند. اگرچه به نظر می‌رسد ریپل تلاش می‌کند کنترل متمرکز خود بر XRP را تا جای ممکن کاهش دهد. اما ریپل هیچ‌گاه به طور کامل غیرمتمرکز نخواهد بود.

The post مدیر ارشد ریپل: ریپل متمرکز نیست؛ ما نمی‌توانیم جلوی تراکنش‌های XRP را بگیریم appeared first on ارزدیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =