کسب و کار مفیدموبایل

مراقب باشید: گربه‌های گرسنه می‌توانند بدن انسان را بخورند!

یک جسد در حال تجزیه، ممکن است برای ما انسان‌ها خوشایند نباشد، اما برای بسیاری از موجودات از جمله حیواناتی که چندان هم به‌خاطر خوردن گوشت انسان معروف نیستند، می‌تواند یک چیز بسیار با ارزش باشد.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که چگونه گربه‌های غیراهلی تلاش می‌کنند تا در یک مرکز مطالعه اجساد در شهر کلرادو آمریکا خود را به جسد انسان‌ها نزدیک کرده و آن‌ها را بخورند. گرچه چنین رفتاری در گربه‌های خانگی به ندرت مشاهده شده است، اما مشاهده آن در گربه‌های غیراهلی می‌تواند به ما کمک کند تا نقش آن‌ها در خوردن جسدهای رهاشده در بیرون را بهتر بشناسیم.

تیم تحقیق در مقاله خود نوشته‌اند: به‌خاطر رواج استفاده از گربه‌های غیراهلی در ایالات‌متحده و سایر نقاط دنیا، دانستن الگوهای رفتاری این حیوانات می‌تواند به ما در تمییز بین آسیب‌های بافتی قبل و بعد از مرگ انسان‌ها کمک کند.

حالت چهره گربه‌ها

در مراکز مطالعه اجساد، بدن انسان‌ها در بیرون رها می‌شوند تا دانشمندان تغییرات صورت‌گرفته در آن‌ها را در محیط‌های طبیعی مشاهده کنند. این می‌تواند به دانشمندان قضایی کمک کند تا زمان و علت مرگ بدن‌هایی که در مراحل اولیه فساد پیدا شده‌اند کمک کند.

از آنجاییکه حیوانات لاشخور، بخشی از محیط طبیعی این مراکز هستند، دوربین‌های زیادی برای فیلمبرداری از رفت‌وآمد آن‌ها نصب شده‌اند. در واقع از طریق یکی از این دوربین‌ها بود که در مرکز مطالعه جسد دانشگاه کلرادو آمریکا مشخص شد که دو گربه غیراهلی دزدکی به سراغ جسدها رفته‌اند.

البته این را باید بگوییم که تنها با نگاه کردن به ظاهر گربه‌ها نمی‌توان غیراهلی بودن آن‌ها را تشخیص داد. اما از آنجاییکه این مرکز در فاصله بسیار دوری از خانه‌های شهری و در بیرون محدوده گربه‌های خانگی قرار داشت، به نظر می‌رسد که گربه‌های مشاهده‌شده از نوع غیراهلی بودند.

اولین گربه مشاهده‌شده، گربه سفیدی بود که شروع به وارسی جسد یک زن ۷۹ ساله‌ای کرد که بدنش قبل از انتقال به مرکز در بیرون شهر پیدا شده بود. گرچه گربه بدن زن را کمی خارج از محدوده دید دوربین دستکاری کرده بود، اما آسیب واردشده به جسد نشان داد که گربه تمرکز خود را بر روی بافت‌های نرم بازوی چپ و سینه او گذاشته بود (به‌ویژه پوست و چربی‌ها).

چند روز بعد از این ماجرا، بنا به دلایلی که ربطی به تحقیق نداشت، به مدت یک هفته قفسی بر روی جسد گذاشته می‌شود و گربه نمی‌تواند به داخل آن برود. بعد از برداشتن قفس، گربه دوباره برمی‌گردد و به مدت ۳۵ روز هر شب به سراغ جسد زن می‌رود؛ در حالیکه هیچ علاقه‌ای به چهل جسد دیگری که در اطراف آن وجود داشتند نشان نمی‌دهد.

گربه دوم‌، گربه سیاه رنگی بود که به سراغ بدن یک مرد ۷۰ ساله کالبدشکافی‌شده رفت. گربه از شکاف‌های کالبدشکافی بر روی شانه چپ مرد شروع به خوردن کرد و بعد به سراغ بافت‌های نرم بازوی چپ و شکم رفت.

گربه این کار را ۱۶ شب متوالی انجام داد و بعد به مدت یک ماه ناپدید شد، اما دوباره به سراغ جسد بازگشت و دو شب پشت‌سرهم به خوردن آن مشغول شد. مانند گربه سفید، این گربه هم هیچ علاقه‌ای به جسدهای اطراف نداشت.

امروزه مشخص شده است که گربه‌ها و سگ‌ها خانگی در مواردی که صاحب خانه مرده باشد و در خانه محبوس شده باشند، شروع به خوردن بخش‌هایی از بدن او می‌کنند. البته این موضوع منطقی به نظر می‌رسد، چراکه این حیوانات گوشت‌خوارند و اگر در خانه‌ای حبس شده باشند که چیزی در دسترس نباشد، به سراغ جسد می‌روند.

مشاهده شده است که این حیوانات خانگی به سراغ قسمت‌های نرم بدن می‌روند. این قسمت‌ها می‌تواند شامل لب‌ها، بینی یا دست‌ها و پاها باشد. اما گربه‌های وحشی معمولا سراغ این ناحیه‌ها نمی‌روند؛ شاید دلیل آن این باشد که بدن‌های خورده شده توسط آن‌ها، بدون لباس بوده‌اند و بنابراین به سایر قسمت‌های بدن دسترسی راحت‌تری داشته‌اند.

محققین می‌گویند: در هر دو مورد گزارش‌شده، گربه‌های غیراهلی قسمت‌هایی را هدف قرار دادند که پوست آنجا قبلا باز شده بود. اما ترجیح گربه‌ها بیشتر بدن‌هایی بود که در مراحل اولیه فساد قرار داشتند. کار خوردن زمانی آغاز شد که بدن‌ها نشانه‌های اولیه فساد را از خود نشان دادند و پایان آن هم زمانی بود که فساد تَر شروع گردید. نخوردن جسد با آغاز فساد تر ممکن است به این خاطر باشد که این گربه‌ها بافت‌های تازه را ترجیح می‌دهند.

شاید تصور اینکه گربه‌های پشمالوی ما روزی با لذت هرچه تمام بدن ما را بخورند کمی ناخوشایند باشد، اما این تحقیق می‌تواند برای بررسی رفتار حیوانات لاشخور جهت کمک به تحقیقات قانونی بسیار مهم باشد. ضمن اینکه، ما از طریق مطالعه‌هایی از این‌دست می‌توانیم رفتار گربه‌های خود را بهتر بشناسیم.

یافته‌های تحقیق در مجله Journal of Forensic Sciences چاپ شده است.

نوشته مراقب باشید: گربه‌های گرسنه می‌توانند بدن انسان را بخورند! اولین بار در اخبار تکنولوژی و فناوری پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 10 =