کسب و کار مفیدموبایل

وقتی که خوردن پاپ‌کورن موجب عفونت قلب یک بریتانیایی می‌شود!

ذرت بو داده

یک هسته منحرف‌شده ذرت بو داده، در سال گذشته باعث شد تا یک مرد بریتانیایی 41 ساله، تقریبا تا پای مرگ برود. این موضوع باعث شد تا این فرد به عفونت قلب دچار شده و برای نجات وی، یک جراحی فوری صورت گیرد. تیم پزشکی این بیمار معتقد هستند که به دلیل استفاده از لوازمی مانند: خلال‌دندان، سرپوش خودکار، یک تکه سیم و نیز ناخن، خود این آتش‌نشان که آدام مارتین (Adam Martin) نام داشته، باعث شده تا به عفونت و آسیب دریچه‌های قلبی دچار شود.

پس از این موضوع نیز دو جراحی سنگین بر روی مارتین انجام گرفت، و اکنون با استفاده از دریچه‌‎های قلبی جدید، این آتش‌نشان در حال بهبود است. این شخص و همسرش از دیگران می‌خواهند که از این داستان عبرت بگیرند.

همگی ما در موقعیتی مشابه قرار داشته‌ایم. مشغول جویدن ذرت بو داده بوده‌ایم و در یک لحظه، یک تکه کوچک را در میان دندان‌های آسیای خود حس می‌کردیم. ما برای بیرون آوردن این تکه ذرت، چندین ساعت زبان خود را در دهان چرخانده، از انگشتان خود استفاده می‌کنیم، مسواک می‌زنیم، آب را در دهان خود حرکت می‌دهیم و… .

متأسفانه، زیاد طول نمی‌کشد که یک یا دو مویرگ شکافته شوند. لثه‌های ما بافت‌های ظریفی هستند که سرشار از رگ‌های خونی بوده، و به خراش نیز بسیار حساس هستند. این عضو یک راه آسان جهت ورود بیماری‌ها به بدن ما است. حتی دهان سالم‌ترین انسان نیز در حدود 700 گونه باکتری را در خود جای می‌دهد، اما در کمال تعجب، ما درباره اکثر این موجودات آگاهی کمی داریم. اگر اشیایی مانند ناخن و سرپوش خودکار را که به مواد گوناگونی آغشته‌اند، در دهان خود قرار دهید، آنگاه این اقدام شما به معنای تمایل به جذب مشکلات خواهد بود.

بسیاری از موجودات زنده میکروسکوپی که از دفاع‌های خارجی بدن ما عبور می‌کنند، با واکنشی خنثی روبه‌رو خواهند شد. اما آن‌هایی هم که گلبول‌های سفید را فریب می‌دهند، به‌راحتی و با استفاده از گردش خون، می‌توانند در تمامی بدن حضور داشته باشند. چین و پیچیدگی‌های قلب برای باکتری‌های مهاجری که قصد تکثیر و رشد دارند، محیطی کامل را فراهم کرده‌ است. این حالت، آندوکاردیت نامیده می‌شود. اگر سریعا از آنتی‌بیوتیک استفاده نشود، این عفونت بر ماهیچه‌ها و بافت‌ دریچه‌های قلب تأثیر خواهد گذاشت.

از هر 100 هزار نفر جمعیت، بین 2 الی 8 نفر هرساله به عفونت قلبی دچار می‌شوند. با توجه به ریسک مرگ‌و‌میر 10 الی 30 درصدی، شانس نجات از این بیماری چندان زیاد نیست. به ‌نظر می‌رسد که مارتین یکی از این افراد خوش‌شانس بوده است. اما اگر به دلیل خستگی‌ها، سردردها و عرق‌های شبانه‌ ناشی از قضیه ذرت بو داده، به دکتر خود مراجعه نمی‌کرد، نتیجه می‌توانست بسیار متفاوت‌تر باشد.

مارتین به سرویس خبری داخلی Cornwall Live گفت: “پزشکان در زمان مراجعه من، گفتند که اگر به پزشک عمومی مراجعه نمی‌کردم، ممکن بود که در عرض سه روز بمیرم.” پزشک مارتین، غرولند قلب وی را تشخیص داده و سپس به همراه یک آزمایش خونی متوجه نشانه‌های عفونت شده بود. این پزشک داروهایی را برای وی تجویز کرده بود. مدتی بعد، یک لکه صورتی کم‌رنگ بر روی انگشت پای مارتین پدیدار شده بود. با در نظر گرفتن غرولند و عفونت، این نشانه، علامت بیماری ضایعه ژانوی (Janeway lesion) تشخیص داده شد. این بیماری نشانه‎ای از این است که قلب عفونت کرده است.

کمتر از دو هفته پس از اولین ملاقات پزشکی، و پس از تحمل درد پاها و آشفتگی خواب، مارتین دوباره به روال عادی خود بازگشت. وی به خبرنگاران Daily Record گفت: “قلب من به‌درستی کار نمی‌کرد. اساسا از کار افتاده بود. عفونت دریچه‌های آن را از بین برده بود.”

با توجه به اینکه آنتی‌بیوتیک‌ها تأثیر زیادی بر عفونت نداشتند، مارتین مجبور شد تا طی دو عمل مهم، دریچه‌های آئورت خود را جایگزین کرده، دریچه‌های میترال را ترمیم و ورم چرکی را نیز درمان کند. واپس‌نگری در این اوقات به سراغ انسان‌ها می‌آید. مارتین به خاطر آن روزی که خود قصد بیرون آوردن تکه ذرت را کرده بود، ناراحت است.

همسرش؛ هلن (Helen) نیز چند توصیه خوب دارد. وی در صفحه فیسبوک خود نوشت: “اگر هر نشانه‌ای از دندان‌درد، خون‌ریزی لثه و یا ورم را دیدید، سریع آن را به دکتر نشان دهید. همچنین شایان‌ذکر است که به علائم شبیه آنفولانزا نیز اشاره کنم. اگر عفونت آدام را زودتر شناسایی می‌کردیم، شاید می‌توانستیم که آن را با آنتی‌بیوتیک درمان کنیم. لثه‌ها در واقع بزرگراه‌ باکتری‌ها به قلب هستند.”

نوشته وقتی که خوردن پاپ‌کورن موجب عفونت قلب یک بریتانیایی می‌شود! اولین بار در اخبار تکنولوژی و فناوری پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =